úvodní strana | english version
zpět na úvodní stranu

články

Pěstujeme citrusy


Pěstujeme citrusy

Možná i vás láká pořídit si jeden nebo dva citrusy pro ozdobu či chutné plody alespoň na okenní parapet. Nemusíte být nutně zkušeným pěstitelem, aby se váš sen stal skutečností.

Je pochopitelné, že v našem klimatickém pásmu nemůžeme citrusy (až na několik výjimek) pěstovat celoročně ve volné půdě na zahradě. Musíme tedy pro rostliny najít místo, které by optimálně splňovalo podmínky pro jejich růst. Nejdůležitějšími nároky jsou světlo a teplo.

Při hledání vhodného stanoviště musíme vést v patrnosti, že citrusy jsou světlomilné rostliny i v zemích svého původu. V našich podmínkách je dostatek světla pouze v jarních a letních měsících. V podzimních a zimních měsících se dny zkracují a navíc klesá světelná intenzita. Je vhodné zajistit rostlinám období vegetačního klidu.

V chladném prostředí jsou nároky na světlo poměrně nízké, naopak při teplém zazimování musíme rostlinám zajistit co nejsvětlejší stanoviště. Využít můžeme i přisvětlování, nejvhodnější je studené světlo běžných zářivek nebo speciálních se spektrem vhodným pro růst rostlin.

Druhým významným faktorem je teplota. Každá rostlina má optimální teplotní rozmezí, při kterém nejlépe roste. Pro citrusy se nachází mezi 22-30 stupni Celsia. Jejich růst ustává při poklesu teploty pod 13 stupňů Celsia nebo dlouhodobém vzestupu nad 38 stupňů Celsia.


Na jaře dáme rostlinu ven

Ideální je, máme-li možnost rostliny letnit na zahradě, terase, nebo balkóně. Před letněním bychom měli omýt z listů prach a zbytky postřiků, menší rostliny můžeme jednoduše osprchovat.

V polovině května vynášíme ven otužilé druhy, koncem měsíce ostatní. Nezapomínejme, že "zmrzlí muži" se mohou opozdit a nízké noční teploty by mohly některé teplomilnější citrusy poškodit nebo docela zničit. Stejně tak raději nepospícháme se vzácnějšími druhy nebo skutečně okrasnými citrusy.

Někdo však vynáší rostliny ven již v dubnu, jelikož chladnější teploty stimulují nakvétání. Ale při nízkých nočních teplotách nebo při případně se vyskytujících přízemních mrazících je rostliny nutné večer přenést dovnitř.

Pokud si můžeme vybrat, volíme pro letnění závětrnou a teplou polohu s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Pozor, zejména citrusy zimované v bytech jsou v prvních týdnech velmi citlivé na popálení slunečními paprsky. Proto je nejprve umístíme na několik dní do polostínu a teprve pak je postavíme na vybraná stanoviště.


Zálivka, kropení a rosení

Při letnění na plném slunci nesmíme zapomínat na zálivku. Měla by být častější než v polostínu. Pokud rostliny kropíme nebo rosíme, dbáme na to, aby listy včas oschly. Nikdy nerosíme při prudkém slunci. Ideální je, když rostliny kropíme a ošetřujeme proti škůdcům na večer nebo brzy ráno. Rozhodně ne přes poledne.

Letnění citrusům prospívá. Rostliny mají lépe vybarvené listy, lépe nakvétají a plodí. Nevýhodou je, že musíme častěji zalévat. Také ochrana před škůdci bývá náročnější. Odměnou za větší námahu jsou však vitálnější rostliny.

Z publikace Pěstujeme citrusy v našich podmínkách

články