úvodní strana | english version
zpět na úvodní stranu

články

Centrální vysavač pro každého


Centrální vysavač pro každého

Nebaví vás při úklidu bytu tahat sebou hlučný vysavač? Pořiďte si centrální vysavač. Po bytě se budete procházet pouze s hadicí, kterou připojíte do zásuvky ve stěně. Navíc odpadne i jakýkoli hluk, takže se můžete při vysávání v klidu dívat na televizi. Při instalaci se přitom obejdete bez sekání do stěn.

Většina lidí se domívá, že na centrální vysavač je třeba myslet již při stavbě domu nebo při rekonstrukci. To však není tak docela pravda. Platí to pouze v případě centrálního vysavače klasické koncepce. Existují však i alternativní řešení, které nevyžadují vedení sacího potrubí ve stěnách a podlahách. Přitom výsledný komfort je prakticky stejný.


Co nabízí klasická koncepce?


Centrální vysavač umožňuje, abyste se při úklidu po bytě pohybovali pouze se sací hadicí. V jednotlivých místnostech si ji připojí k zásuvkám centrálního rozvodu sacího potrubí. Ty nijak neruší interiér, vypadají jako vypínač, případně jako běžná zásuvka s krytem.


Výhody takového zařízení jsou zřejmé. Především za sebou netaháte těžký vysavač a sběrný prostor pro nečistoty bývá umístěn v málo využívané části obydlí, obvykle třeba ve sklepě nebo v dílně. Tím se také sníží hlučnost zařízení takřka na nulovou úroveň. Navíc vysátý vzduch může být odváděn mimo objekt.


Ani zákazníci, kteří požadují, aby vysavač uměl pracovat také v mokrém režimu, nepřijdou zkrátka. Oproti základnímu provedení jen přibude v místnostech ještě jedna zásuvka sloužící pro přívod vody a saponátu. Nečistoty se pak splachují rovnou do kanalizace. Na trhu jsou například vysavače DrainVac, které to dovedou.


Jestliže se rozhodnete pro centrální vysavač klasické konstrukce, spojte jeho instalaci nejlépe s pořízením nové podlahy (pokud chcete potrubí vést pod ní), nebo na přestavbou interiéru (chcete-li mít potrubí raději ve zdech). Méně estetické řešení je vedení sacího potrubí podél stěn. V tomto případě však budou stavební zásahy malé.

Vybírat si můžete například ze značek Beam, Smart, Husky. Ceny přístrojů se běžně pohybují zhruba od 15 tisíc do 25 tisíc korun.


Náhradní, přesto centrální

Pro ty, kteří si na popisovaný způsob úklidu vzpomněli pozdě, nechtějí podstupovat poměrně náročnou instalaci, ale přesto by si centrální vysavač rádi pořídili, existuje jiné řešení. Jmenuje se třeba MiniVac Premium a je to zjednodušená verze vysávajícího zařízení. Docela malý agregát (33 x 46 x 22 centimetrů) vysavače se připevní třeba na stěnu v kuchyni nebo se zabuduje do kuchyňské linky.


K němu připojíte dostatečně dlouhou sací hadici, se kterou se pak luxujete celý byt. Konkrétně k typu MiniVac se dodávají hadice s délkou od 7,5 metru do 12 metrů. K úklidu většího bytu však samozřejmě uvedený přístroj v základním provedení nestačí, proto je nutné dokoupit hadici s maximální délkou 18 metrů. Na opravdu velký a členitý byt je však i 18 metrů málo.


Další alternativou je například vysavač Hoover Octopus. Jeho dosah lze zvětšovat prodlužovací sací hadicí zoom-tube s nastavitelnou délkou od 1,5 do 4,8 metru. Při započtení délky přívodní šňůry je akční rádius vysavače od jedné elektrické zásuvky 17 metrů. Octupus existuje jak v provedení se sáčkem na nečistoty za zhruba 7990 korun, tak v bezsáčkové úpravě, které je o dva tisíce dražší.


Roboti vysají za vás

Ani s centrálním vysavačem se nezbavíte nutnosti vysávání. Zapřísáhlým odpůrcům domácího úklidu, tak zbývají dvě řešení. Zaprvé, angažování uklízečky. Zadruhé, nákup robotického vysavače. Rozhodneteli se pro druhou variantu, bude se vám po pokoji zcela samostatně pohybovat talířovitý předmět vysoký několik centimetrů, který sám vysává. A dokonce si sám jezdí do nabíjecí stanice pro elektrickou energii. Okouzlující je i to, že vyčistí také místa, kam se s vysavačem dostanete spíš jen zřídka - pod postele a skříně. Vaše povinnosti se po zakoupení robota omezí na jeho případné přenesení z pokoje do pokoje a občasné vysypání zásobníku s nečistotami. Například robot CleanMate je v internetových obchodech k dostání za cenu okolo šesti tisíc korun, dražší Roomba stojí okolo 10 tisíc. Ovšem Sensor cruiser od Siemensu již vyjde na 49 tisíc. Obdobné výrobky nabízí třeba také Electrolux či LG.

články