úvodní strana | english version
zpět na úvodní stranu

články

Prověření stavební firmy


Postoupili jste do závěrečné fáze výběrového řízení a z úvodního výběru tří až pěti stavebních firem, od nichž jste si nechali zpracovat detailní nabídku, máte vytipovaného kandidáta na dodavatele vaší stavby. Reference o jednotlivých stavebních firmách jste si jistě ověřili již v rámci výběrového řízení.

Nespokojte se pouze s údaji, které vám stavební firma sama o sobě poskytne, a než přistoupíte k jednáním o podmínkách smlouvy o dílo, vybraného kandidáta si ještě jednou důkladně prověřte. V první fázi tak můžete snadno a rychle učinit prostřednictvím internetu.

Navštivte Obchodní rejstřík na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti nebo ARES - aplikaci Ministerstva financí pro zpřístupnění informací o ekonomických subjektech. Na této stránce se například dozvíte, jak dlouho firma působí ve stavební branži, kolik má majitelů (kdo jsou tito majitelé), zda ve firmě od doby založení nedošlo ke změnám v personální struktuře a jaké je jmění firmy. Zjištěné údaje pro vás mohou být varovným signálem či impulsem k důkladnějšímu prověření některých dat.

Úroveň prezentace stavební firmy nepřeceňujte

Ověřte si další přítomnost firmy na internetu prostřednictvím fulltextového vyhledávání na Tiscali. Můžete narazit např. na zajímavé odkazy v různých uživatelských diskusích.

Zkuste si na stránkách Tiscali vyhledat oficiální webovou prezentaci firmy: úroveň zpracování prezentace, množství a kvalita obsažených informací (zejména přehled referenčních staveb) vám také pomohou vytvořit si ucelený obrázek o vašem potenciálním dodavateli.

Vždy bude platit, že velké developerské společnosti nabídnou kvalitnější prezentaci než malé a středně velké firmy. Pokud se nechcete spoléhat jen na internet jako na jediný zdroj informací o vašem potenciálním dodavateli, prověřte si vámi vybranou stavební firmu i mimo svět internetu. Pokuste se kontaktovat jednoho ze stávajících zákazníků stavební firmy a vyslechněte si jeho osobní zkušenost. Taková reference je k nezaplacení a ve vašem rozhodování by měla hrát významnou roli.

Pokud je to jen trochu možné, dohodněte si se stavební firmou prohlídku některého z domů, který firma v minulosti dokončila. Není to vždy snadné, neboť domy již zpravidla obývají jejich stávající majitelé. Můžete mít ale štěstí a některý z majitelů k takové návštěvě svolí. Popřípadě vás firma může pozvat do zatím neobývaného domu, který právě dokončuje. A nejste-li sami odborníci v oboru stavebnictví, nezapomeňte si na takovou návštěvu pozvat váš nezávislý stavební dozor, který spíše než vy posoudí kvalitu odvedených prací.[Tiscali - Eva Štípková, 11.7.2005]

články